بلاگ

رشد دیزنی، بلوغ پیکسار!

brad bird

رشد دیزنی، بلوغ پیکسار!

نوجوان دیزنیوالت دیزنی

در سپتامبر 1957 دلیل خلق شگفت انگیزان متولد شد.”برد” اولین کارتون متحرک خود را در سن ۱۱ سالگی آغاز نمود و در سیزده سالگی به اتمام رساند. فیلم توجه استودیوی والت دیزنی را جلب کرد و در چهارده سالگی توانست وارد آنجا شده و تحت آموزش “میلت کال” یکی از انيماتورهای افسانه ای از گروه معروف به “نه مرد پیر”قرار بگیرد.

 

از آرتز تا وارنر

calart

 “برد” پس از گذراندن دبیرستان وارد کل آرتز شده و در آنجا با مؤسس آینده ی پیکسار، “جان لستر” آشنا شد. پس از فارغ التحصیلی کاری در دیزنی یافت، اما در ۱۹۸۱ مدت کوتاهی پس از کار روی روباه و سگ شکاری(۱۹۸۱) آنجا را ترک کرد. در ۱۹۸۹ توسط “کاسکی – شو پو” برای کمک در تبدیل خانواده سیمپسون از کارتونی یک دقیقه ای در تریسی اولمن شو به مجموعه ای نیم ساعته، به کار گرفته شد و برای چندین سال به عنوان “مشاور تولید” با آنها همکاری داشت. وی در چندین مجموعه ی تلویزیونی، از جمله منتقد و پادشاه تپه  کار کرد و سپس برای کارگردانی فیلم غول آهنی به استخدام وارنر در آمد. اگر چه فيلم با استقبال منتقدان روبرو شد ولی در گیشه موفق نبود.

 

آقای شگفت انگیزThe Incredibles

“برد” سرانجام توسط دوست قدیمی اش “جان لستر” برای خلق شگفت انگیزان به کار گرفته شد علاوه بر آن صدای طراح لباس، “ادنا مد” را نیز در فیلم به عهده داشته است. وی در دی وی دی فیلم در مورد مشکلاتی که در بسیاری از فیلم ها و مجموعه های ابر قهرمانی و کارتون هایی از آدم بدها می بیند. نظراتی ارائه داده است. “برد” مرد خانواده است و شگفت انگیزان  را از خانواده خودش الهام گرفته است.

 

روایتگر…

موش سرآشپز

در سال ۲۰۰۵ اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن را برای شگفت انگیزان  دریافت نمود و نامزد دریافت بهترین فیلمنامه اصلی نیز بود. در مارس ۲۰۰۶ و در خلال جلسه سهامداران در دیزنی اعلام شد که “برد” کارگردانی اکران ۲۰۰۷ پیکسار راتاتوی(موش سر آشپز ) را بر عهده گرفته است.

 

 

انیمیشن ژانر نیست!بردلی برد

“برد” یکی از مدافعان سرسخت انیمیشن در آمریکا است. وی در سخنان خود بارها تأکید کرده است که: ” انیمیشن یک گونه ی هنری است، نه آن طور که معمول است. یک ژانر“. (در واقع وقتی به همراه “جان واکر” شگفت انگیزان را ضبط می کردند. کم مانده بود مصاحبه کننده ای را که انیمیشن را ژانر خوانده بود بزند)؛ وی فردی است که می تواند هر جور داستانی را تعریف کند – نه فقط داستان هایی برای کودکان – چیزی که فیلم ها و مجموعه های آمریکایی به آن تمایل دارند ).